Etiopia / Ethiopia: styczeń / january 2020

Etiopia jest położona we wschodniej części Afryki nazywanej Rogiem Afryki. Przez Etiopię przebiegają Wielkie Rowy Afrykańskie będące granicą płyty afrykańskiej, arabskiej i somalijskiej. Przeważająca większość kraju leży na wyżynach. Etiopczycy uważają, że do 2500 m n.p.m. są niziny, a dopiero powyżej tej wartości zaczynają się wyżyny.

LUCY
W Muzeum Narodowym w Addis Abebie znajduje się szkielet przedstawiciela gatunku Australopithecus afarensis, żyjącego 3,2 mln lat temu – Lucy. Lucy była jednym z pierwszych przedstawicieli linii człowiekowatych, którzy posiadali zdolność chodzenia na dwóch nogach. Miała niecały metr wysokości, krępą budowę ciała i niewielki mózg. Jej szczątki odkryto w dolinie rzeki Awash (północna Etiopia) w 1974 roku. Naukowcy przypuszczają, że Lucy zmarła w wieku 25 lat w wyniku upadku z drzewa.

ETIOPSKI CZAS
Według kalendarza etiopskiego, aktualnie mamy rok 2013. Różnica względem kalendarza gregoriańskiego wynika z tego, że Etiopczycy dowiedzieli się o narodzinach Chrystusa siedem lat później, czyli tyle ile trwała podróż Króla Baltazara z Betlejem do Etiopii. Ogłosił on dobrą nowinę swojemu ludowi. Nowy rok w Etiopii obchodzi się według kalendarza gregoriańskiego 11 września. Na wielu pomnikach czy grobowcach w Etiopii widnieją daty z obydwu kalendarzy. Kolejna różnica dotyczy czasu. Etiopia znajduje się w strefie UTC+03:00, jednak pytając Etiopczyka o czas możemy usłyszeć coś całkiem innego. Doba dzieli się na dwie części, każda po 12 godzin. Dzień zaczyna się wtedy, gdy wschodzi słońce (1 godzina), a kończy, gdy zachodzi (12 godzina).