Etiopia / Ethiopia: styczeń / january 2020

Mieszkańcy Etiopii są bardzo zróżnicowani pod kątem etnicznym oraz wyznaniowym. Chrześcijaństwo i islam to główne grupy wyznaniowe stanowiące kolejno 60 i ponad 30 procent. Etiopia jest nazywana wyspą czarnego chrześcijaństwa, otoczoną morzem islamu. Należy zaznaczyć, że obydwie grupy żyją w dobrych stosunkach. Według statystyk prawie 3% Etiopczyków wyznaje wierzenia animistyczne. Są to ludzie zamieszkujący głównie Region Narodów i Narodowości Ludów Południa oraz region Oromia.

W okolicach miasta Gonder już od starożytności zamieszkiwali również Felaszowie nazywani czarnymi Żydami. Istnieje wiele spekulacji skąd Felaszowie znaleźli się w Etiopii. Pomimo wątpliwości w latach 70 XX wieku władze Izraela dały Felaszom prawo do osiedlenia się w Izrealu na tzw. prawach powrotu. Druga fala masowych wyjazdów nastąpiła 10 lat później. Miało to miejsce podczas wielkiej klęski głodu i trwających wojen domowych. Aby dotrzeć do Izraela Czarni Żydzi musieli nielegalnie przekroczyć granicę z Sudanem, gdzie czekały na nich samoloty izraelskie. Wielu Felaszom nie udało się. Trafili oni do obozów dla uchodźców w muzułmańskim Sudanie. Kolejna akcja powrotów odbyła się w latach 90, a w późniejszym czasie dochodziło do „łączenia podzielonych rodzin”. W wyniku tych działań w Etiopii pozostało niespełna tysiąc Felaszów. Asymilacja czarnoskórych Żydów na terenie Izraela była bardzo ciężka. Dochodziło do dyskryminacji na tle rasowej, zarzucano im, że są nosicielami wirusa HIV. W Etiopii po Felaszach pozostały opustoszałe wioski z chatami oznaczonymi gwiazdą Dawida.

Etiopia stanowi duchową kolebkę ruchu Rastafari, którzy osiedlili się głównie na ternach miasta Shashamane. Ruch został zapoczątkowany, aby walczyć o równouprawnienie rasowe oraz powrót do Afryki mieszkańców Jamajki. Rastafarianie uważają, że „pokój na ziemi zapanuje, gdy ludzie przestaną być dzieleni na ludzi pierwszej i drugiej kategorii, a kolor ich skóry będzie miał takie samo znaczenie, jak kolor ich oczu”.

W Etiopii wolność religijna jest gwarantowana przez konstytucję.

ŚWIĘTO TIMKAT
Podczas mojego pobytu w Etiopii odbywało się jedno z najbardziej znanych wydarzeń etiopskiego kalendarza liturgicznego – Święto Timkat. Ceremonia ma miejsce 19 stycznia i jest ona uczczeniem pamięci chrztu Chrystusa. W rzeczywistości Etiopczycy świętują kilka dni, więc podróżując po północnej części Etiopii w tym okresie można spotkać wiele procesji. Na czele każdej z nich idą kapłani niosący taboty, czyli repliki Arki Przymierza. Przez całą noc poprzedzającą główne obchody w kościołach trwają modlitwy zgromadzonych wiernych i kapłanów. Drugiego dnia następuje poświęcenie wody oraz wszystkich uczestników liturgii. W Gonderze wierni wskakują do wody tym samym odnawiając chrzest.